E-Ticaret Nedir?

Elektronik ticaret ya da e-ticaret, mal veya hizmetlerin elektronik yollarla satın alınması, satılması veya değiş tokuşunun gerçekleştirildiği süreçtir. E-ticaret kavramı, tamamen çevrimiçi gerçekleştirilen ticari işlemleri ifade eder. E-ticarette müşterinin ürünü seçmesinden siparişin tamamlanmasına kadar tüm süreç dijital olarak yürütülür.

İnterneti işlem yapmak ve tüketiciyle iletişim kurmak için bir araç olarak kullanan bu alım satım yöntemi, küçük şirketlerin büyümesi ve diğer pazarlara erişmesi için anahtar olmuştur ve bu geleneksel yolla elde edilmesi çok zor bir kazanımdır. Büyük altyapılara ihtiyaç duymaması ve zaman, mekan veya lojistik gibi sınırlamalardan kurtulabilmesi, e-ticaret hacminin genişlemesine neden olmuştur. Halihazırda yükselişte olan e-ticaret sektörü Covid-19 döneminde bir patlama yaşamış, Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2020 yılında ülkemizdeki e-ticaret hacmi %66 artmıştır. https://www.eticaret.gov.tr/istatistikler

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaret sektöründe faaliyet gösterebilmek için iyi bir tüketici deneyimi sunan, kişiselleştirilmiş ürünler satan ve güvenilir bir mesajlaşma hizmeti sunan bir web sitesine gereksinim vardır.  E-ticarette ürünlerin reklamı, varsa çevrimiçi mağazanızda veya pazaryerinizde sanal bir vitrin görevi gören sayfalarda yapılır. Bu sayfalar, satışı yapılan ürünlerin fotoğraflarını ve açıklamalarını içermelidir.

E-ticarette iyi bir ürün tanıtımının aşağıdaki gereksinimleri karşılaması gerekir:

  • Ürünün ne olduğunu, neyden yapıldığını, nasıl kullanılabileceğini ve ne gibi faydalar sunduğunu açıklayın.
  • Müşterilerin tüm bilgileri ve detayları ürün sayfasında kolaylıkla bulabileceğinden ve soru sormak için iletişime geçmeleri gerekmediğinden emin olun.

Müşterinize doğru açıklamayı sunduğunuzda gönül rahatlığıyla istedikleri ürünü alışveriş sepetlerine ekleyecek ve ödemesini yapacaklardır.

E-ticaret, şirketler için çok çeşitli olanaklar sunar. Alışverişte zaman ve mekan sınırlamalarının ortadan kalkmasıyla, çok daha fazla tüketiciye ulaşma imkanı ortaya çıkar. Ayrıca, çevrimiçi ticaretin en büyük avantajlarından biri, farklı kitleleri segmentlere ayırma olanağıdır. Belli segmentlere belli aralıklarla özel kampanyalar sunarak iletişim ve pazarlama eylemlerinin etkinliğini artırabilirsiniz.

E-Ticarete Nasıl Başlanır? Gereklilikler Nelerdir?

E-ticarette başarılı olmanın yolu temel birkaç adımı doğru şekilde atmaktan geçer. Bu adımlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

1.Ürününüzü ve Hedef Kitlenizi Tanımlayın

E-ticarette ilk adım, hangi ürünleri çevrimiçi olarak pazarlamayı düşündüğünüzü tanımlamaktır. Bir sonraki adım ise işletmenizin hedef kitlesinin tam olarak kim olduğunu, yani ürünlerinizi tüketen (veya tüketecek) müşteri profilinin ne olduğunu bulmaktır. Müşterinizi tanıyarak promosyonlar , teklifler ve tam olarak ne satacağınız üzerinde daha iyi çalışabilirsiniz. Kitlenizi iyi tanımlamanın bir başka avantajı da onlarla tam olarak nasıl iletişim kuracağınızı bilmektir.

2. Güvenilir Bir Platform Seçin

Markanızın nasıl görüneceğini planladıktan sonraki adım, güvenilir bir e-ticaret platformu seçmektir. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken bazı detaylar şunlardır:

  • Destek: Burada, e-ticaret platformlarının günlük sorunlarınızı çözmek için tatmin edici bir yanıt sıklığına sahip olması gerektiğini dikkate alın.
  • Entegrasyon: Pazar yerleri, pazarlama hizmetleri, lojistik yönetim sistemi, ödeme araçları ve nakliye hizmetleri ile entegrasyonlar sunan bir platform seçmek, mağaza operasyonunuzun ölçeklenebilir olmasını ve işinizin büyümesini sağlamanın bir yoludur.
  • Teknolojik Uyumluluk: Çoğu çevrimiçi alışverişin akıllı telefon kullanılarak yapıldığı göz önüne alındığında, herhangi bir cihaza uyarlanabilen bir çevrimiçi mağazaya sahip olmak, dikkate alınması gereken bir faktördür.

3. İyi Tedarikçiler Seçin

İyi tedarikçiler seçmek, e-ticarette en önemli adımlardan biridir. Bunun için firmanızın ihtiyaçlarını kimlerin karşılayabileceğini, hangi ödeme koşullarını sunduğunu, teslimat sürelerini, üretim koşullarını ve piyasadaki itibarını araştırın. Her şeyden önce kaliteli hizmet sunan tedarikçilerle iş birliği yapmayı hedefleyin.

4. Güvenlik Sertifikalarına Sahip Olun

Müşterinizin satın alma sırasında güvenliğinin sağlanması, e-ticarette önemli bir faktördür, çünkü satın alma işlemi sırasında kişisel ve bankacılık verileri sisteminizle paylaşılır.

5. Verimli Bir Lojistik Süreci Sağlayın

Çevrimiçi ticaretinizin lojistiği, şikayetlerden ve müşteri memnuniyetsizliğinden kaçınmak için çok iyi yapılandırılmalıdır.

6. Müşteri İlişkileri Yönetimini (CRM) Önemseyin

Müşteri ilişkileri yönetimi, hem doğru müşteri hizmetleri altyapısını oluşturmak hem de müşterileri segmentleyerek kişiye özel kampanyalar yaratmak üzerine çalışan bir mekanizmadır. Müşteri ilişkileri yönetimi, e – ticarette başarılı olmak için olmazsa olmaz bir unsurdur. Bu nedenle, insanların iletişim kurabilmeleri için farklı iletişim araçları sunmak, müşterilerin şikayetlerini takip etmek ve mümkün olduğunca çok sayıda kullanıcıya mümkün olan en hızlı hizmeti vermek e-ticaret stratejinizin önemli bir kısmını oluşturmalıdır.

Bir e-ticaret girişimi başlatmak ve e-ticarette başarılı olmak zor değildir ancak kalıcı bir değer yaratmak için süreci planlarken uzman desteği almak doğru bir karardır. E-ticaret dünyasına sağlam bir giriş yapmak istiyorsanız Ventera uzmanlığından faydalanmak için bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.