Disruptive Technology (Yıkıcı Teknoloji) Nedir?

Günümüzde yeni şirketlerin pazardaki devlerle rekabet etmesi kolay değil. Ancak, 90’lı yıllarda ortaya çıkan “yıkıcı teknoloji” kavramı sayesinde şirketler kendilerine daha fazla alan yaratarak daha rekabetçi hale gelebiliyor. Disruptive Technology (Yıkıcı Teknoloji), özellikle yeni kurulan girişimlere mevcut endüstrilerde önemli bir yer edinme fırsatı sağlıyor. Yeni bir teknolojiyi tüketiciye herkesten önce sunmaya başlayan işletmeler, kendilerini yeni bir pazarda düşünce lideri olarak kabul ettirebiliyor.

Yıkıcı teknoloji, 1997 yılında Harvard profesörü Clayton Christensen tarafından pazarı değiştiren ürün ve hizmetleri ele almak için tasarlanmış bir terimdir. “Yıkıcı” terimi, teknolojik ve kurumsal düzeyde ele alındığında, mevcut standartları değiştiren, yenilikçi ürün ve hizmetler öneren yeni bir iş modeli olarak tanımlanır.

Netflix, yıkıcı teknoloji söz konusu olduğunda dünya çapındaki en iyi örneklerden biridir.

Ama nasıl?

Netflix’in yaptığı en önemli şey, tüketicilere görsel-işitsel prodüksiyonları tüketmenin yeni bir yolunu önermekti. Tüketici, bu devrim niteliğindeki iş modeli sayesinde, daha önceden filmleri bir video mağazasından kiralamak zorundayken bugün evinden çıkmadan çok daha uygun bir fiyata sunulan büyük bir katalog içinden seçebiliyor. Netflix ayrıca, yayınladığı özel yapımlarla büyük film stüdyolarının iş modellerini gözden geçirerek pazarda rekabetçi kalmaya odaklanmasını da sağlıyor.

Netflix örneğinden de anlaşıldığı gibi, yıkıcı teknoloji, bir şekilde daha önce tanımlanmış modelden kopar ve daha önce hiç görülmemiş büyük bir yenilik önerir.

Disruptive Innovation (Yıkıcı Yenilik) Nedir?

Yıkıcı yenilik (disruptive innovation), daha fazla kolaylık, basitlik ve satın alınabilirliğe sahip bir ürün/hizmet sunarak mevcut bir pazarı veya sektörün değiştirilmesi olarak tanımlanabilir. Yıkıcı yenilikler, yerleşik hizmetlerden veya ürünlerden çok daha uygun maliyetlidir. Bunun nedeni, halihazırda konumlanmış şirketler tarafından dikkate alınmayan, daha düşük satın alma gücüne sahip bir kitleyi hedef almalarıdır.

Desruptive Innovation ile daha düşük bir başlangıç ​​yatırımına ek olarak, yeni teknolojilerin kullanımı sayesinde pazarı daha önce hiç görülmemiş sınırlara genişletme olasılığı da söz konusudur. Yıkıcı teknoloji şirketleri, tüketicilere yeni ihtiyaçların haritasını çıkarabilecek yeni fikirlerin üretilmesini sağlayarak pazarların yaratılmasını teşvik ederler.

Disruptive Technology ve Disruptive Innovation Hangi Özellikleriyle Ekonomiye Değer Katar?

Yıkıcı teknolojilerin faydaları işletmeler ve tüketiciler için sayısızdır; daha ucuz, pratik ve elde edilmesi kolay uygulamalar yıkıcı teknolojilerin ana özellikleridir. Yıkıcı teknoloji ve yıkıcı yenilik, basitlik, konfor, düşük maliyet ve ürün/hizmete kolay erişim sunarak mevcut bir pazarı dönüştürme gücüne sahiptir.

Örneğin, pazar araştırması yapabilmek için bir süre önce büyük miktarlarda yatırım yapmak ve sonuçlara ve veri analizlerine ulaşmak için uzun süre beklemek gerekiyordu. Basılı anketlerle katılımcılara sokakta veya telefonla ulaşılır, yanıtlar manuel olarak derlenir, analiz süreci uzun zaman alırdı. Ancak, yıkıcı teknoloji sayesinde, günümüzde otomatik araştırma platformları aracılığıyla anketler internet üzerinden hızlı, erişilebilir ve güvenilir bir şekilde yapılabilmektedir.

Yıkıcı Teknoloji Ile Ürün Stratejiisi Nasıl Belirlenir?

Yıkıcı bir iş modelinin yaratılması, genellikle bazı pazarlarda çok yüksek fiyatlar veya çok karmaşık çözümlerle ilgili olarak bastırılmış talepler tanımlandığında gerçekleşir.

Bunun ışığında sorulması gereken bazı sorular şunlardır:

  • Mevcut ürünler pahalı veya karmaşık olduğu için mi kullanılmıyor?
  • Tüketiciler daha basit bir ürün kullanmaya istekli mi?
  • İnovasyon, tüketicilerin zaten yaptıkları bir şeyi daha kolay yapmalarına yardımcı olacak mı?

Yıkıcı teknolojiler sayesinde şirketlerin pazarda sadece yerel olarak değil, aynı zamanda uluslararası olarak da çok daha geniş bir şekilde rekabet ettiğini dikkate almak gerekir. Bir şirket, yerleşik bir pazardaki müşterilerin taleplerini karşılamak için yalnızda üründe iyileştirmeler yapıyorsa, bu yıkıcı teknoloji değildir. Yıkıcı teknolojiler, bir endüstriyel veya ticari sektörde köklü değişikliklere neden olan veya tam bir dönüşüm getiren teknolojilerdir. Şirketler ve müşteriler sürekli olarak “yeni”yi ararken, yeni kurallar veya düzenlemelerle oynamak, pazarların sürekli olarak yeniden tanımlanmasına neden olur.

Yıkıcı teknoloji, start up şirketlere rekabet avantajı sağlayabilir. İşletmeler pazarda 360°’lik bir değişim yaratmak için yenilikçi bir fikre ve doğru araçlara ihtiyaç duyarlar. Apple, Facebook, Skype, Amazon, WhatsApp, Uber, Netflix, Spotify ve Airbnb gibi şirketler ve hizmetler, piyasada devrim yaratan ve insanların günlük yaşamında yer bulan örneklerden sadece birkaçı. Zeka, yaratıcılık ve cesaretinizi kullanarak pazarda fark yaratmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız yıkıcı teknolojilere giden yolda danışmanlık almak için iletişim formumuzu doldurun. Sağlam adımlarla ve uzman desteğiyle gelecekteki yerinizi alın.